Σύνδρομο Asperger: κλινικά χαρακτηριστικά, διαφοροδιάγνωση, εκπαίδευση

Ημερομηνία: 18 Μαΐου 2021

Σύνδρομο Asperger: κλινικά χαρακτηριστικά, διαφοροδιάγνωση, εκπαίδευση

Τρίτη 18 Μαΐου 2021

📅 🕓 Ημερομηνία και ώρα διεξαγωγής του σεμιναρίου: Τρίτη 18 Μαΐου 2021 από τις 19:00 έως τις 22:00

👉 Εισηγήτρια: Ελένη Λάιου: Ειδική Παιδαγωγός, μετεκπαιδευθείσα στην ειδική αγωγή στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και κάτοχος του διπλώματος Vellum Certificated Educator in Learning Difficulties Screening.

👉 Το σεμινάριο Σύνδρομο Asperger: κλινικά χαρακτηριστικά, διαφοροδιάγνωση, εκπαίδευση απευθύνεται σε κάθε ενήλικο ενδιαφερόμενο και είναι απαραίτητο σε:

⚬ Ορισμός φάσματος αυτισμού
⚬ Αυτισμός VS Αsperger: Ομοιότητες και διαφορές
⚬ Χαρακτηριστικά συνδρόμου Asperger:
•Κοινωνική αλληλεπίδραση
•Κοινωνική επικοινωνία
•Κοινωνική φαντασία και ευελιξία της σκέψης
•Κινητική αδεξιότητα
•Απροθυμία συμμετοχής σε ομαδικά παιχνίδια
•Προβλήματα επικοινωνίας,
•Aπουσία αφηρημένης σκέψης,
•Έλλειψη προσαρμοστικότητας,
•Προβλήματα στο σχολείο
⚬ Διαφορική διάγνωση συνδρόμου Asperger
⚬ Συννοσηρότητα
⚬ Θεωρία του νου: Προβλήματα που έχουν τα άτομα με αυτισμό και Αsperger εξαιτίας ανεπάρκειας στη θεωρία του νου.
⚬ Στρατηγικές βελτίωσης της κοινωνικής συμπεριφοράς στο σύνδρομο Asperger

18 Μαΐου 2021