Ψυχολογία παιδιών 0-6 ετών

Ημερομηνία: 14 Μαΐου 2021

Ψυχολογία παιδιών 0-6 ετών

Παρασκευή 14 Μαΐου 2021

📅 🕓 Ημερομηνία και ώρα διεξαγωγής του σεμιναρίου: Παρασκευή 14 Μαΐου 2021 από τις 16:00 έως τις 19:00

👉 Εισηγήτρια: Μαίρη Αλεξοπούλου: Σύμβουλος ψυχικής υγείας, παιδαγωγός και Θεατρολόγος

👉 Το σεμινάριο Ψυχολογία παιδιών 0-6 ετών απευθύνεται σε κάθε ενήλικο ενδιαφερόμενο και είναι απαραίτητο σε:

⚬ Βρεφική περίοδος:
•Η ανάπτυξη των αισθήσεων
•Οι βασικές θεωρίες μάθησης
•Βρεφική περίοδος: γλωσσική ανάπτυξη
•Βρεφική αντίληψή της νοητικής ζωής του εαυτού και των άλλων
•Η διαμόρφωση των διαπροσωπικών σχέσεων
•Είδη προσκόλλησης
•Η προσκόλληση: διαπολιτισμικές διάφορες
•Αλληλεπιδράσεις με το βρέφος- δημιουργία λειτουργικής σχέσης
•Οι σχέσεις του βρέφους με τους συνομήλικούς τους
•Ανάπτυξη προσωπικότητας: τα χαρακτηριστικά που καθιστούν το βρέφος μοναδικό
•Ιδιοσυγκρασία -τα σταθερά στοιχεία της βρεφικής συμπεριφοράς
•Διάφορες φύλου
⚬ Προσχολική ηλικία: το αναπτυσσόμενο σώμα
•Χαρακτηριστικά γνωρίσματα προεννοιολογικης περιόδου: πιαγετ κοινωνική ανάπτυξη & ανάπτυξη προσωπικότητας
•Βιολογικές προσεγγίσεις
•Ψυχαναλυτικές προσεγγίσεις