Τιμή: 35 €

Ημερομηνία: 11 Σεπτεμβρίου 2021

Ειδικές μαθησιακές δυσκολίες: Διάγνωση – αντιμετώπιση – εκπαιδευτικές πρακτικές

Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου 2021

📅 🕓 Ημερομηνία και ώρα διεξαγωγής του σεμιναρίου: Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου 2021 από τις 16:00 έως τις 19:00.

👉 Εισηγήτρια: Κατερίνα Μαντζαβίνου: Ειδική παιδαγωγός (Pearson-Edexcel BTEC, Prof. Diploma in learning difficulties and behaviour problems) και φιλόλογος (Φιλοσοφική Σχολή Ε.Κ.Π.Α.).

👉 Το σεμινάριο Ειδικές μαθησιακές δυσκολίες: Διάγνωση – αντιμετώπιση – εκπαιδευτικές πρακτικές απευθύνεται σε κάθε ενήλικο ενδιαφερόμενο και είναι απαραίτητο σε:

⚬ Ειδικές μαθησιακές δυσκολίες

• Τί είναι οι ειδικές μαθησιακές δυσκολίες και τί οι γενικές μαθησιακές δυσκολίες
• Δυσλεξία
• Δυσαριθμησία
• Δυσαναγνωσία
• Δυσγραφία
• Δυσορθογραφία

⚬ Αίτια ειδικών μαθησιακών δυσκολιών: Αξιολόγηση και διάγνωση

• Η σημασία της διάγνωσης
• Διαφοροδιάγνωση (πώς γίνεται και ποιες ειδικότητες αναλαμβάνουν την αξιολόγηση)
• Συνοσηρότητα και ειδικές μαθησιακές δυσκολίες