Τιμή: 35 €

Ημερομηνία: 8 Σεπτεμβρίου 2021

Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος: το Σύνδρομο Asperger

Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου 2021

📅 🕓 Ημερομηνία και ώρα διεξαγωγής του σεμιναρίου: Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου 2021 από τις 16:00 έως τις 19:00.

👉 Εισηγήτρια: Κατερίνα Μαντζαβίνου: Ειδική παιδαγωγός (Pearson-Edexcel BTEC, Prof. Diploma in learning difficulties and behaviour problems) και φιλόλογος (Φιλοσοφική Σχολή Ε.Κ.Π.Α.).

👉 Το σεμινάριο Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος: το Σύνδρομο Asperger απευθύνεται σε κάθε ενήλικο ενδιαφερόμενο και είναι απαραίτητο σε:

⚬ Ποιες είναι οι Διαταραχές αυτιστικού φάσματος

• Διάκριση των διαταραχών αυτιστικού φάσματος κατά DSM-IV
•Διάκριση των διαταραχών αυτιστικού φάσματος κατά DSM-V

⚬ Αξιολόγηση και διάγνωση

•Τρόπος αξιολόγησης και διάγνωσης
•Τα διαγνωστικά κριτήρια για τις ΔΑΦ
•Κλινική εικόνα και χαρακτηριστικά
•Κοινωνικοί τύποι των ΔΑΦ

⚬ Σύνδρομο Asperger
⚬ Οικογένεια και παιδί με Asperger

•Τα συναισθήματα και το κοινωνικό στίγμα που βιώνουν οι οικογένειες