Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος: το Σύνδρομο Asperger

Ημερομηνία: 12 Ιουλίου 2021

Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος: το Σύνδρομο Asperger

Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021

📅 🕓 Ημερομηνία και ώρα διεξαγωγής του σεμιναρίου: Δευτέρα 12 Ιουλίου 2021 από τις 19:00 έως τις 22:00.

👉 Εισηγήτρια: Ελένη Λάιου: Ειδική Παιδαγωγός, μετεκπαιδευθείσα στην ειδική αγωγή στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και κάτοχος του διπλώματος Vellum Certificated Educator in Learning Difficulties Screening.

👉 Το σεμινάριο Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος: το Σύνδρομο Asperger απευθύνεται σε κάθε ενήλικο ενδιαφερόμενο και είναι απαραίτητο σε:

⚬ Ποιες είναι οι Διαταραχές αυτιστικού φάσματος
•Διάκριση των διαταραχών αυτιστικού φάσματος κατά DSM-IV
•Διάκριση των διαταραχών αυτιστικού φάσματος κατά DSM-V
⚬ Αξιολόγηση και διάγνωση
•Τρόπος αξιολόγησης και διάγνωσης
•Τα διαγνωστικά κριτήρια για τις ΔΑΦ
•Κλινική εικόνα και χαρακτηριστικά
•Κοινωνικοί τύποι των ΔΑΦ
⚬ Σύνδρομο Asperger
⚬ Οικογένεια και παιδί με Asperger
•Τα συναισθήματα και το κοινωνικό στίγμα που βιώνουν οι οικογένειες