Ημερομηνία: 5 Ιουνίου 2021

Σάββατο 5 Ιουνίου 2021

📅 🕓 Ημερομηνία και ώρα διεξαγωγής του σεμιναρίου: Σάββατο 5 Ιουνίου 2021 από τις 13:00 έως τις 16:00

👉 Εισηγήτρια: Σαραφίδου Καλλιόπη: Παιδαγωγός, Σύμβουλος γονέων, Εξειδικευμένη καθηγήτρια Παιγνιοθεραπείας

👉 Το σεμινάριο ΔΕΠ-Υ. Τι είναι, αιτιολογία, κατηγορίες, κλινικά χαρακτηριστικά – Αντιμετώπιση της ΔΕΠ-Υ απευθύνεται σε κάθε ενήλικο ενδιαφερόμενο και είναι απαραίτητο σε:

⚬ Ιστορική αναδρομή της διαταραχής
⚬ Ορισμός ΔΕΠ-Υ
⚬ 3 τύποι της ΔΕΠ-Υ – χαρακτηριστικά
•Ο Τύπος με Προεξάρχοντα την Απροσεξία
•Ο Τύπος με Προεξάρχοντα την Υπερκινητικότητα – Παρορμητικότητα
⚬ Η κλινική εικόνα που παρουσιάζει ένα παιδί με ΔΕΠ-Υ
⚬ Διαγνωστικά Κριτήρια της ΔΕΠ-Υ Για Ενήλικες
⚬ Αιτιολογία της ΔΕΠ-Υ
⚬ Διαφοροδιάγνωση της ΔΕΠ-Υ
⚬ Διαφορές με το απλά ζωηρό παιδί
⚬ Συννοσηρότητα με άλλες Διαταραχές
⚬ Νοημοσύνη των ατόμων με ΔΕΠ-Υ
⚬ Επιδημιολογία και ΔΕΠ-Υ
⚬ Ψυχοπαθολογία και Αναπτυξιακή Πορεία των Ατόμων με ΔΕΠ-Υ (Βρεφική ηλικία- Νηπιακή ηλικία- σχολική ηλικία-εφηβική ηλικία-ενήλικη ζωή)
⚬ Ψυχισμός και Συναισθήματα των ατόμων με ΔΕΠ-Υ
⚬ Διαχείριση παιδιού με ΔΕΠ-Υ στην τάξη